Перейти до основного вмісту

Курорт у Новій Зеландії відмовився від увічнення пам'яті нацистського офіцера

Маунт Хатт вважається найвідомішим курортом у Новій Зеландії — у Південній півкулі тут раніше від усіх розпочинають гірськолижний сезон. Своєю славою курорт зобов'язаний Віллі Хуберу, який проклав лижні траси, облаштував під'їзну дорогу, домовився про придбання підйомників і вмовив олімпійську команду Австрії проводити тут тренувальні збори. Коли в 1973-му гірськолижний курорт був відкритий, Хубер став першим його менеджером.

Батько-засновник Маунт Хатт помер минулого року на 98-му році життя, після чого власники комплексу вирішили назвати на його честь лижну трасу і два ресторани. Акція пройшла б непоміченою, якби покійний свого часу не відзначився службою у Ваффен-СС.

Віллі народився в 1923-му в Австрії, виріс на фермі, із задоволенням згадував, як у 9 років уперше побачив Гітлера. «Треба віддати Гітлеру належне — він був дуже розумний і підняв Австрію зі смітника», — заявляв Хубер в одному з інтерв'ю. Після аншлюсу батько юнака вступив у НСДАП, а Віллі став членом Гітлер’югенда.

У 17 років хлопець пішов добровольцем у Ваффен-СС, служив кулеметником, потім танкістом-навідником, брав участь у вторгненні в СРСР. За доблесну службу був нагороджений Залізним хрестом II класу, а після Курської битви удостоївся Залізного хреста I класу. На той час він мав звання гауптштурмфюрера СС (що відповідає капітанові вермахту). Наприкінці війни був поранений багнетом радянського солдата, але вижив, провів 16 місяців в американському полоні, а в 1953-му приїхав до Нової Зеландії по дворічній робочій візі. Будучи гірським провідником, він із часом знайшов себе і став піонером лижного спорту на новій батьківщині.

Зрозуміло, у своїх інтерв'ю Хубер заявляв, що нічого не знав про військові злочини, скоєні Ваффен-СС, і не чув про концтабори аж до кінця війни. Преса була вельми доброзичливо налаштована до ветерана, не докоряючи йому нацистським минулим, і віддаючи належне заслугам у заснуванні Маунт Хатт. Водночас Хубер не виявляв жодних ознак каяття і з теплотою згадував про колишні часи у Ваффен-СС.      

Коли власники курорту виступили з ініціативою увічнити ім'я «батька гори», кілька тисяч осіб підписали петицію, яка закликає переглянути це рішення. Автори петиції поставили під сумнів доречність ідеї «вшанувати спадщину» чоловіка, який мав погони офіцера СС. На їхню думку, це образило б пам'ять усіх жертв нацизму, у яких, на відміну від містера Хубера, «не було шансу розпочати нове життя».

Спочатку менеджери комплексу відмовлялися відступати, але недавно ресторани Huber's Hut і Huber's Run все-таки змінили назви. Водночас на горі збереглася меморіальна дошка з ім'ям Хубера як засновника курорту.

Олександр Файнштейн

Немає часу відвідувати сайт? Підпишіться на розсилку і отримуйте найважливіше в одному листі

Отлично, вы подписаны на нашу рассылку!
Ранее вы уже были подписаны на нашу рассылку